Pokračujeme ďalším kandidátom z chvosta nášho zoznamu. Na chvoste zoznamu sa ocitol, pretože celá politická strana, ktorej je súčasťou je absolútne nečitateľná a ako správna populistická strana zahŕňa aj protichodné charaktery. Nakoľko populizmus vplýva na program tohto kandidáta uvidíme v tomto článku.
Kto má záujem si prečítať aj samotný program, nielen náš komentár k nemu nájde ho na príslušnej stránke. Kampaň kandidáta Krajniaka sa odohráva pod heslom prezident pomáha. Ako má táto pomoc vyzerať popisuje vo svojom programe.
Pravidelné konzultácie s členmi vlády, počas ktorých prezidentovi majú poskytovať podrobné informácie o krokoch vykonaných v súvislosti s požiadavkami a sťažnosťami občanov.
A prvý bod programu nás hneď utvrdzuje v domnení, že sa jedná o čisto populistického kandidáta, ktorý okrajovo hraje na nôtu nacionalizmu aby apeloval aj na časť populácie, ktorá tomuto vábeniu je ochotná načúvať.
Jedná sa o čisto populistický krok, ktorý v konečnom dôsledku môže dopadnúť rôzne. Je však nepravdepodobné, že sa naplní predstava kandidáta Krajniaka, že sa občania budú cítiť vypočutí. Skôr to povedie k zbytočnému zahlteniu prezidentskej kancelárie požiadavkami a sťažnosťami, ktoré skutočne nebude vedieť nijako uspokojivo vyriešiť.
A tu by sme článok mohli ukonči, pretože už tento prvý bod svojim obsahom nadhadzuje otázku, či kandidát Krajniak nekandiduje len ako žart. Ale súdiac podľa reklamných tabulí s jeho tvárou, to asi nie je len žart. Pozrieme si teda aj zvyšok programu.
Chce ako prezident vždy vystúpiť v NR SR ak bude názoru, že niektorý zákon nám môže ako občanom uškodiť.
No aspoň sa netvári v ďalšom bode, že nie je populista. Svojou prezidentskou autoritou chce tlačiť na legislatívu aby prehodnocovala svoje rozhodnutia. „Úspech“ s akým doterajší prezidenti v rámci svojej kompetencie protestovali proti zákonodarným rozhodnutiam nám dáva nádej, že takto kandidát Krajniak dosiahne zmenu Slovenska k lepšiemu.
Chce v týchto vystúpeniach od všetkých poslancov žiadať vysvetlenia a zdôvodnenia prečo hlasovali tým či oným spôsobom. Nevieme, či má právomoc tieto vysvetlenia žiadať, a pochybujeme, že mu poslanci s výnimkou opozičných strán, aj to nie všetkých, vyhovejú.
Zavedenie inštitútu „Ľudovej konzultácie“
Krásna myšlienka, ktorou chce aj počas volebného obdobia do politickej moci zapojiť občanov. Pri každom strategickom rozhodnutí, ktoré nás ovplyvní v každodennom živote, chce každého občana listom , respektíve mailom požiadať o názor.
Aj tento bod je rýdzo populistický, ako sme už očakávali. Nevieme totiž ako si predstavuje prečítať maily a listy tisícov ľudí a spracovať ich než pristúpi k akémukoľvek rozhodnutiu. To ešte aj vyhlasovanie referenda pri takýchto otázkach by bolo efektívnejším spôsobom zapojenia občanov.
Jediné čo však naplnením tohto bodu dosiahne, je že sa rozhodovacie procesy v štáte v mnohých ohľadoch ešte viac spomalia, než už beztak. Pre Ľudovú konzultáciu bude nutné vybudovať celý byrokratický aparát k tomu príslušný. A to nie je lacné ani krátkodobo ani dlhodobo. A ešte sa aj zväčší priestor pre korupčné správanie. Ale dobre, nevidíme do kandidátovej hlavy takže môžeme len špekulovať.
Na záver
Toto boli tri body prezidentského programu kandidáta Krajniaka. V závere nás ešte ubezpečuje, že čo prisľúbi to aj splní. Čo nás však pri pohľade na tento populistický a veľmi nepraktický program nenapĺňa nadšením pre jeho osobu.
My ani tohto kandidáta neodporúčame voliť. Jeho program a obsiahnuté vyjadrovanie je populistické a bez akéhokoľvek prejavu svetonázoru či stabilných postojov. Tento program, ak by sa ho podarilo naplniť, spraví z pozície prezidenta ako autority (keď aj obmedzenej a hlavne papierovej), prezidenta ako mediátora medzi ľudom a legislatívnymi orgánmi štátu.
Prečo práve populizmus považujeme za hlavný dôvod nevoliteľnosti nielen tohto kandidáta, ale aj ďalších, to sa dozviete v tomto článku.
Komentovať